Phone: (606)549-4811 * Fax: (606) 549-4814 * E-mail: christopherchiropractic@gmail.com * 410 Sycamore Street, Williamsburg, KY 40769

Monday, August 1, 2011

Second Annual Beat The Heat Race Summary

The second annual Beat the Heat One Mile Walk/Run was held on Friday, July 29, 2011.  In spite of highs near ninety degrees and high humidity from rain earlier that day, sixty-four participants came to downtown Williamsburg for the one-mile event which was presented by Christopher Chiropractic.

Though several corporate sponsorships are still pending, Elizabeth Christopher and Kathy Lay indicate that funds have already been collected to purchase air conditioning units for at least fourteen Whitley County families.  These air conditioners will be distributed by the Whitley County Health Department who also provided several volunteers to help with registration and other tasks at the race.

The Mayor of Williamsburg, Roddy Harrison, was on hand to present door prizes and awards, including the award for the fastest male which went to Mark Ramsey for finishing the race in five minutes and forty-one seconds.  The fastest female time belonged to Kelly Cosmanciuc, who crossed the finish line with a time of seven minutes and twenty seconds.  The male and female Grand Masters were Fred White and Sandra Ramsey.  The male and female Masters were Bill Abner and Lisa Hackler.

Other race times are as follows:


1.       Mark Ramsey 5.41
2.       Derrick Childers 6.15
3.       Tony McNew 6.33
4.       Anthony Davis 6.53
5.       Bobby Partin 7.07
6.       Ryan Abner 7.19
7.       Kelly Cosmanciuc 7.20
8.       Julia Manning 7.27
9.       Melanie Manning 7.29
10.    Michael Smith 7.36
11.    Adam Stigall 7.45
12.    Jeffrey Schwarz 7.46
13.    Fred White 7.49
14.    Bill Abner 7.57
15.    Sandra Ramsey 8.16
16.    Erin White 8.18
17.     Irvin Gilbert 8.41
18.     Christina Sutton 8.44
19.     Tammy Bargo 8.58
20.     Frankia Colyer 9.03
21.     Lisa Hackler  9.04
22.     Trent Knuckles  9.14
23.     Kim Sutton 10.02
24.     Michael Malone 10.08
25.     Stephanie Eaton 10.15
26.     Marty Colyer 10.20
27.    Becky Blakely 10.27
28.     Amy Roberts 10.32
29.    Mark Phelps 10.49
30.    Melissa Finley 10.52
31.    Katie Smith 11.10
32.    Ruth Osborne 11.12
33.    Graham Trimble 12.15
34.    Rachael Ellison 12.55
35.     Michael Coffey 12.57
36.     Riley Sutton 13.17
37.     Andy Sutton 13.18
38.     Tina Sutton 13.27
39.     Crystal Malone 13.29
40.     Krystle Lay 13.34
41.     Nora Hackler 13.50
42.    Marianne Trimble 14.04
43.     Sibyl Stricklin 14.12
44.     Rodney Ramsey 14.15
45.     Rhonda Knight 14.21
46.     Evin McNew 15.13
47.     Carly Storm 15.37
48.     Jaclyn Storm 15.51
49.     Hannah Jones 15.53
50.     Anna Storm 16.47
51.     Lindsey Morris 16.48
52.    Jean Sharp 16.53
53.     Tamara Johnson 17.11
54.     Lindsey Jones  19.03
55.     Carol Rains 19.07
56.     Michael Tackett 20.35
57.    Jeremiah Massengale 20.36
58.     Carolyn Massengale 16.21
59.     Darren Whitaker 17.21
60.    Vince Hoskins 21.39
61.    Angela Hill 21.40
62.    Sheryl Strickland 21.54
63.    Luke Tackett 21.56


Female Winners by Age Division


Female 4-9 Age Division
1.       Carly Storm
2.       Hanna Jones
3.       Anna Storm
4.       Lindsay Jones
Female Age Division 10-14
1.       Julia Manning
2.       Melanie Manning
Female Age Division 15-19
1.       Rachael Ellison
Female 20-24 Age Division
1.       Erin White
2.       Christina Sutton
3.       Katie Smith
Female 25-29 Age Division
1.       Crystal Malone
2.       Krystle Lay
3.       Marianne Trimble
Female 30-34 Age Division
1.       Frankia Colyer
2.       Amy Roberts
3.       Tina Sutton
Female 35-39
1.       Tammy Bargo
2.       Becky Blakely
3.       Ruth Osborne
Female 40-44
1.       Stephanie Eaton
Female 45-49
1.       Kim Sutton
2.       Nora Hackler
3.       Carol Rains
Female 50-54
1.       Melissa Finley
2.       Sibyl Stricklin
3.       Rhonda Knight
Female 55-59
1.       Jean Sharp

Male Winners by Age Division

Male 9 & Under
1.       Michael Coffey
2.       Riley Sutton
3.       Evin McNew
Male 10-14
1.       Ryan Abner
2.       Luke Tackett
Male 15-19
1.       Derrick Childers
2.       Anthony Daris
Male 20-24
1.       Michael smith
Male 25-29
1.       Bobby Partin
2.       Adam Stigall
3.       Michael Malone
Male 30-34
1.       Marty Colyer
2.       Graham Trimble
3.       Andy Sutton
Male 35-39
1.       Tony McNew
2.       Jeffrey Schwarz
3.       Trent Knuckles
Male 40-49
1.       Mark Phelps
Male 55-59
1.       Irvin Gilbert
2.       Michael Tackett

No comments:

Post a Comment